Цэнтр Жыві!
На днях стала вядома, што ўлады вырашылі закрыць культурна-асветніцкую ўстанову «Цэнтр гарадскога жыцця».

Прызначана і дата – 12 траўня адбудзецца паседжанне Эканамічнага суда па Гарадзеншчыне, на якім вырашыцца лёс прасторы.
Мы, гарадзенцы, лічым, што Цэнтр гарадскога жыцця грае важную ролю ў культурніцкім і грамадскім жыцці нашага гораду.
Цэнтр прафесійна займаецца прасоўваннем культуры Беларусі, захоўвае здабыткі і стварае новае, робячы Гродна месцам, якім хочацца ганарыцца і натхняцца.
Мы выступаем у абарону Цэнтра гарадскога жыцця і заклікаем спыніць ціск на ўстанову.

Што здарылася
19 сакавіка 2021 года ў Цэнтры гарадскога жыцця адчынілася выстава мастака Алеся Пушкіна «Пушкін у Гародні», на якой былі выстаўленыя мастацкія прапановы роспісаў гарадзенскага Старога замка і творы мастака розных гадоў. Пракурор гораду Уладзімір Клішын палічыў, што адна з работ парушае заканадаўства Рэспублікі Беларусь «Аб супрацьдзеянні экстрэмізму» і патрабуе ліквідацыі Цэнтру гарадскога жыцця.
Што такое Цэнтр гарадскога жыцця
Цэнтр – гэта прастора, якая гуртуе творчых, актыўных, ініцыятыўных людзей, дзе папулярызуецца беларускасць і захоўваецца душа нашага гораду. Тут адбыліся сотні культурніцкіх імпрэзаў, навуковых канферэнцый, дзесяткі выставаў, канцэртаў і адукацыйных мерапрыемстваў. Цэнтр за 5 гадоў свайго існавання стаў сапраўды культавым месцам для творчых і ініцыятыўных гарадзенцаў
Што кажуць аб Цэнтры знакамітыя гарадзенцы і беларусы
Адна з галоўных мэтаў Цэнтру – папулярызацыя беларускага мастацтва і творчасці беларускіх мастакоў. На пляцоўцы за 5 год адбылося каля 70 розных выставаў: напрыклад, гарадзенцы маглі пазнаёміцца з унікальнай выставай «Колер Беларусі» мастака і дызайнера Міхала Анемпадыстава, беларуская мастачка Жанна Капуснікава прывозіла сюды сваю выставу «Дажынкі», мастак-ілюстратар Павел Татарнікаў прэзентаваў сваю выставу «Рэха», прысвечаную гістарычным асобам і месцам, звязаным з Беларуссю. У прасторы выстаўляліся і гарадзенскія мастакі.


«Цэнтр Гарадскога Жыцця вельмі пяшчотна ставіўся да мастакоў, і гэтае пачуццё было, безумоўна, узаемным. Не пералічыць, колькі тут была зладжана мастацкіх выстаў, колькі адбылося сустрэч. Гэта апошнім часам было ці не адзінае месца ў горадзе, дзе можна было паслухаць разумных людзей, паўдзельнічаць у важных абмеркаваннях, паслухаць файную жывую музыку, сутыкнуцца з незалежным тэатрам і кіно», – кажа Сяргей Грыневіч, вядомы беларускі мастак-манументаліст.

Ён падкрэслівае: Цэнтр істотна адрозніваецца ад звычайных галерэй тым, што ўсе імпрэзы абавязкова суправаджаліся дыскусіямі, спрэчкамі.
Адным з галоўных накірункаў Цэнтру быў адукацыйны, і ў гэтым сэнсе ягоны ўклад у гарадское жыццё параўнальны з дзейнасцю універсітэтаў, бібліятэк і ўсіх палацаў культуры ўзятых разам. Упэўнены, што закрыццё Цэнтру стане непараўнальнай стратай для інтэлектуальнага жыцця гораду.
Сяргей Грыневіч
У снежні ў Цэнтры адбыліся дзве выставы вядомай гарадзенскай мастачкі Валянціны Шобы. На адной з іх яна прэзентавала працу, за якую ў 2015 годзе атрымала ў Парыжы прэстыжную прэмію Тэйлара.
«Стваральнік Цэнтра Павел Мажэйка — прадстаўнік новай інтэлігенцыі, які раптам вырашыў, што нам патрэбна сканцэнтраваць вакол аднаго месца ўсё самае лепшае, што адбываецца ў нас у Беларусі: кнігі, музыку, выставы. І ў яго гэта выдатна атрымліваецца. Ён цудоўна разумее і адчувае, што ёсць мастацтва, тонкая творчасць, праз якую ствараецца вядомасць нашай краіны як краіны наогул», — кажа Валянціна Шоба.

Яна адзначае, што Цэнтр займаўся тым, каб паказаць, што ў Беларусі ёсць сапраўдная скарбніца творчых людзей.
«Павел прафесійна займаецца прасоўваннем культуры Беларусі. Ён заўсёды імкнуўся сабраць нас усіх разам у Цэнтры. Нельга так проста ўзяць і абрэзаць яму крылы. Навошта? Мы ж хочам жыць у добрай прыгожай краіне, якую ведаюць у свеце як творчую нацыю. Таму такое месца як Цэнтр гарадскога жыцця ні ў якім разе нельга прэсаваць і прыпісваць яму нейкую варажнечу. Гэта глупства. Фільмы, якія паказваліся і абмяркоўваліся ў Цэнтры, выставы фотаздымкаў – World Press Photo, нашай Наталлі Дораш. Гэта ўсё сапраўдныя пярліны, якія збіралі людзей у адным месцы і выхоўвалі іх на эстэтыцы. Такую дзейнасць трэба толькі падтрымліваць, ці хаця б ёй не перашкаджаць», – разважае мастачка.
Мастачка Валянціна Шоба пра Цэнтр гарадскога жыцця
«Судовы працэс супраць Цэнтру зойме сваё ганебнае месца ў гісторыі гораду разам з людзьмі, якія яго ініцыявалі»
У Цэнтры гарадскога жыцця адбываецца шмат асветніцкіх
і адукацыйных мерапрыемстваў: круглыя сталы, дыскусіі, лекцыі. Вялікая ўвага надаецца беларускай гісторыі і яе папулярызацыі.

«За гады свайго існавання Цэнтр гарадскога жыцця стаў сапраўды ўнікальнай пляцоўкай у жыцці гораду. Тут праводзіліся міжнародныя навуковыя канферэнцыі па гісторыі. Нічога падобнага ў гарадзенскім універсітэце не адбывалася – па ўзроўню навуковасці і прысутнасці замежных калегаў. Гэта пляцоўка, на якой адбываліся прэзентацыі кніжак. Я сам двойчы рабіў прэзентацыі сваіх навуковых кніг», – кажа доктар гістарычных навук, прафесар Алесь Смалянчук.
Прафесар Алесь Смалянчук пра Цэнтр гарадскога жыцця
Ён падкрэслівае, што гэта месца стала надзвычай важным для гораду, асабліва ў сітуацыі, калі Міністэрства культуры, гарадскія ўлады не праяўляюць вялікай цікаўнасці да развіцця беларускай культуры.

«Гэта пляцоўка адначасна з'яўляецца прасторай свабоды: абмену думкамі, меркаванняў, сустрэчаў сяброў. Як гісторык, магу адзначыць, што Цэнтр і яго пазітыўнае значэнне ўвойдзе ў гісторыю Горадні. Таксама як і той судовы працэс, які зараз распачаўся супраць Цэнтру: ён зойме сваё ганебнае месца ў гісторыі гораду разам з тымі людзьмі, якія яго ініцыявалі і будуць яго праводзіць. Ліквідацыя Цэнтру стане ўдарам па рэальнаму культурніцкаму жыццю Горадні, а не па прыдуманаму, якое паказваюць па тэлевізары», – перакананы Алесь Смалянчук.
Фестываль інтэлектуальнай кнігі Pradmova ў Цэнтры гарадскога жыцця
За час існавання на пляцоўцы Цэнтру адбыліся больш за 250 культурніцкіх і асветніцкіх мерапрыемстваў, больш сотні прэзентацый кніг, сустрэч з выбітнымі літаратарамі, некалькі вялікіх фестываляў – такіх як фестываль дакументальнага кіно Watch Docs і фестываль інтэлектуальнай кнігі Pradmova. У 2019 годзе Цэнтр стаў адзінай пляцоўкай у Беларусі, дзе адкрылі і паказалі выставу фатаграфій самага прэстыжнага конкурсу фатографаў World Press Photo.


Любая ініцыятыва, грамадская арганізацыя ці група актыўных людзей можа карыстацца памяшканнямі і падтрымкай Цэнтру. Прастора стала домам для штотыднёвых курсаў беларускай мовы «‎Мова Нанова» і медыяхаба HrodnaMediaRoom‎, тут ладзілі свае першыя імпрэзы і выставы студэнты, праводзяцца разнастайныя майстар-класы, штогод гарадзенцы збіраюцца тут на беларускую дыктоўку.
Не тое важна, што ў Цэнтры гарадскога жыцця жыве і дыхае беларуская культура, дыхае лёгка і натуральна, як дома. А тое важна, што ў гэтай прасторы лёгка жывецца і дыхаецца кожнаму, хто туды трапляе, за кніжкай, за словам, на фэст альбо на імпрэзу. Далікатныя цудоўныя людзі, найлепшыя кніжкі, вольнае паветра. Такое не забароніш, гэта назаўсёды. Пакуль – няхай толькі ў сэрцах. Але гэта пакуль.
Ганна Севярынец
пісьменніца, настаўніца і літаратуразнаўца, удзельніца мінулагодняга фэста Pradmova, які адбыўся ў Цэнтры
«Дзякуючы дапамозе Цэнтру атрымалася зменшыць наступствы пандэміі каронавірусу
ў Гродне»

Валанцёры збіраюць ахоўныя экраны для гарадзенскіх медыкаў.
У 2020 годзе Цэнтр гарадскога жыцця стаў месцам, дзе збіраліся і працавалі валанцёры ByCovid, якія дапамагалі гарадзенскім медыкам у барацьбе з пандэміяй каронавірусу.

«Цэнтр дапамог гарадзенскім медыкам падчас першай хвалі пандэміі каронавірусу. Менавіта тут размясціўся штаб валанцёраў, збіраліся ініцыятывы і неабыякавыя людзі, якія імкнуліся дапамагчы медыкам, тым, хто працуе з хворымі на каронавірус», – кажа гарадзенскі доктар Уладзімір Пруднікаў.

Ён узгадвае, як у Цэнтры збіраліся і шыліся ахоўныя сродкі індывідуальнай абароны для медыкаў. Паводле яго словаў, валанцёрамі тады было сабрана каля 10 тысяч ахоўных экранаў для твараў, былі пашытыя і размеркаваныя ў медычныя ўстановы некалькі тысяч ахоўных супрацьчумных халатаў.
«Гэта дазволіла забяспечыць сродкамі індывідуальнай абароны медустановы гораду і вобласці. Тут шыліся маскі, збіраліся іншыя ахоўныя сродкі. Напрыклад, дэзінфікуючыя дыванкі для ног. У наш шпіталь былі пашытыя чатыры дыванкі ў самыя праблемныя шлюзы паміж бруднай і чыстай зонамі. Тут збіраліся і атрымлівалі інфармацыю людзі, якія хацелі дапамагчы медыкам, але не ведалі як. Дзякуючы падтрымцы Цэнтру атрымалася зменшыць наступствы пандэміі ў нашым горадзе», – падкрэслівае доктар.
«Калі такой прасторы не будзе,
то што тады застаецца?»

Традыцыйныя канцэрты ў дворыку на Кірава, 3
Пасля жніўня 2020 году на пляцоўках Цэнтру выступалі звольненыя акторы гарадзенскіх тэатраў.

«Цэнтр - гэта цудоўная пляцоўка, дзе можна сустракацца, рабіць цікавыя праекты, рэалізоўваць смелыя задумы, якія вельмі актуальныя і патрэбны ў цяперашні час. Магу адзначыць, напрыклад, пастаноўку «(Не)растраляная паэзія», якую мы зрабілі ў Цэнтры ў «ноч паэтаў»», – кажа Сяргей Курыленка, заслужаны артыст Беларусі, рэжысёр-пастаноўшчык драматычнага тэатру
ў Горадні, звольнены за сваю пазіцыю пасля
жнівеньскіх падзей мінулага году.



«Такая пляцоўка як Цэнтр гарадскога жыцця вельмі патрэбна нашаму гораду. Тут заўсёды можна пабачыць новыя выставы, сустрэцца з цікавымі, творчымі людзьмі, пазнаёміцца з цікавымі праектамі. Тут заўсёды ёсць на што паглядзець. Калі такой прасторы не будзе, то што тады застаецца? Хадзіць у шыхту?», – адзначае Сяргей Курыленка.
Гарадзенскія акторы запісалі зварот у падтрымку Цэнтра гарадскога жыцця.
Цэнтр гарадскога жыцця павінен жыць!
Мы выказваемся ў абарону не проста ўстановы, а месца, якое выхоўвае пашану да свайго, робіць наш горад адметным і запамінальным. На выпаленым полі доўга нічога не расце, а мы хочам жыць у горадзе, дзе жыве і развіваецца творчасць, культура, ініцыятыўнасць.
Зварот ўжо падпісалі:
1. Алесь Смалянчук, доктар гістарычных навук

2. Сяргей Грыневіч, мастак

3. Валянціна Шоба, мастачка

4. Сяргей Курыленка, заслужаны артыст Беларусі, рэжысёр-пастаноўшчык

5. Пруднікаў Уладзімір Уладзіміравіч, урач-трансфузіёлаг

6. Юры Мацко, мастак

7. Юрий Яковенко, художник-график

8. Ганна Севярынец, настаўніца, пісьменніца, даследчыца

9. Жбанкоў Максім, выкладчык, журналіст, культуролаг

10. Аляксандр Ланеўскі, Доктар гістарычных навук (PhD), Інстытут гісторыі ім. Тадэвуша Мантойфеля Польскай акадэміі навук

11. Сяргей Токць, прафесар гісторыі

12. Таццяна Вадалажская, сацыёлаг, праграмны каардынатар Лятучага ўніверсітэта

13. Руслан Вашкевіч, мастак

14. Александр Балдакоў, мастак

15. Ольга Шпарага, философ, кандидат философских наук

16. Татьяна Щитцова, профессор философии

17. Павел Баркоўскі, філосаф

18. Янка Трацяк, культуролаг

19. Максім Швед, рэжысёр кіно

20. Яуген Надтачэй, рэжiсер-анiматaр студыi Беларусьфiльм

21. Каспяровіч Павел, паэт, святар

22. Дзмітрый Гаспадараў, пастар

23. Зміцер Чарнель, святар

24. Святлана Бушчык, метадыст Слонімскага раённага цэнтра культуры

25. Шаптуренко Марина, биолог, главный научный сотрудник Института генетики и цитологии НАНБ

26. Ала Петрушкевіч, пісьменніца

27. Ганна Янкута, пісьменніца, перакладчыца

28. Lana Rudnik, дырэктарка "Універсітэту Залатога Веку"

29. Руднік Віктар, грамадскі дзеяч

30. Вараб'ёў Аляксандр, каваль-мастак

31. Кульба Юлiя, мастачка

32. Шчарбiнская Вольга, мастак

33. Змітровіч Таццяна, мастачка

34. Аляксандр Лапо, рэжысёр дакументальнага кіно, гісторык

35. Элла Колковская, искусствовед

36. Крысціна Бандурына, паэтка

37. Комар Ганна, паэтка, перакладчыца

38. Морозова Татьяна, художник

39. Лина, свободный художник

40. Галушка Павел, літаратар

41. Попова Светлана, искусствовед, краевед, экскурсовод

42. Жук Ольга, художник

43. Шматава Марта, мастачка

44. Ровба Анастасия, директор ЧУП Бибам

45. Галина Обухович, художник

46. Сколышев Владимир, художник

47. Шчарбiнская Вольга, мастак

48. Ларыса Арлова, мастак

49. Пiскур Дзмiтрый, мастак-афармiцель

50. Игорь Варкулевич, арт-директор

51. Ирина Варкулевич, художник – дизайнер

52. Масюкевич Наталья, психолог, ИП

53. Алег Сівагракаў, эксперт па ўстойлівым развіцці

54. Ліс Дар'я, літаратар

55. Супрон Мечыслаў, гісторык, краязнаўца

56. Cяргей Будкін, кіраўнік Беларускага фонду культурнай салідарнасці

57. Анатоль Брусевіч, дацэнт

58. Ігар Мельнікаў, кандыдат гістарычных навук

59. Юры Гардзееў, гісторык

60. Соркіна Іна, гісторык

61. Ян Гардзееў, гісторык, Кракаў/Горадня

62. Лілія Коўкель, гісторык

63. Сцяпура Віталь, навуковы супрацоўнік

64. Таццяна Касатая, гісторык, навуковец

65. Нарынкевіч Міхаіл, гісторык, экскурсавод

66. Владимир Грамович, художник

67. Алена Рудзьман, мастак

68. Аксана Гайко, рэжысерка, акторка, дырэктарка Прасторы КХ (Берасце)

69. Лявонава Наталля, рэжысёр, артыст тэатру

70. Чэпялюк Андрэй, рэжысёр, артыст

71. Васіль Калач, рэжысёр

72. Ольга Стрижак, звукорежиссер, Гродно

73. Грышкевіч Анатоль, рэжысёр

74. Валеры Мазынскі, рэжысэр

75. Янкоўскі Антон, рэжысёр

76. Вероника Минич, актриса

77. Валентина Харитонова, актриса театра

78. Оксана Пликус, актриса

79. Тебеньков Александр, артист

80. Виктория Бальцер, хореография, театр, инсталяция, педагогика

81. Бялугіна Натэла, акторка

82. Василий Минич, актёр театра и кино

83. Мелешко Мария, актриса театра

84. Елизавета Милинцевич, актриса

85. Пужайла Яўгеній, артыст тэатру

86. Купченко Ірына, акторка

87. Анастасія Мучко, акторка тэатру

88. Настасся Суханосік, акторка

89. Ганна Ломава, артыст

90. Дмитрий Галабурда, артист

91. Дюрдь Вероника, врач анестезиолог-реаниматолог

92. Хотян Карина, врач

93. Андрэй Блажэвіч, лекар-рэнтгенолаг

94. Хамиченок Ольга, врач

95. Дюрдь Вероника, врач анестезиолог-реаниматолог

96. Сцепянкова Дар'я, урач-неуўролаг

97. Сергей Ромашов, врач

98. Ковальская Елена, врач

99. Заборовская Светлана, медик

100. Некодюк Алеся, врач

101. Вера Грушкина, врач

102. Коптевич Наталья, соц.рабооник

103. Козел Людміла, урач

104. Шадюль Юлия, врач

105. Куницкая Наталья, врач

106. Вольга Абабурка, старшая медсястра

107. Сільчук Кацярына, урач

108. Ганна Сабірава, урач агульнай практыкі

109. Кречко Юлия, медицинская сестра

110. Шчыглiнскi Віктар, урач

111. Анна Занько, урач

112. Разводовский Юрий, врач

113. Антон Прудко, врач

114. Орёл Алла, медик

115. Лебееў Дзмітрый, урач

116. Остапович Фёдор, медик, фельдшер скорой помощи

117. Іна Кулей, дэфектолаг

118. Вадзім Бублевіч, доктар

119. Настя Жамойтина, фельдшер

120. Наталья Амелевич, медсестра

121. Оля Журун, медсестра

122. Алла Кривулько, врач

123. Нина Мартиросова, врач

124. Ирина Гарбуз, врач

125. Матвеева Таццяна, медык

126. Iгар Мышко, урач

127. Мальчык Сяргей, урач

128. Сорока Елена, медработник

129. Карачун Алена, урач

130. Ала Салаш, медыцына

131. Мацяюк Марыя, урач

132. Фядотава Аксана, медсястра

133. Шадюль Юлия, врач

134. Натальля Былінская, урач

135. Вероника Матусевич, педыятр

136. Лиля Александр, врач

137. Награбецкая Вольга, сотрудник БСМП - мед. регистратор

138. Юлия Снитко, ветеринарный врач

139. Курганскі Аляксандр, выратавальнік МНС

140. Глеб Койпіш, вэб-распрацоўка

141. Сабалеўскі Ігар, вэб-дызайнер

142. Своробович Томаш, дизайнер интерфейсов

143. Карпенка Максiм, спецыялiст тэхнiчнай падтрымкi

144. Анатоль Кандратовіч, інжынер-праграміст

145. Рэгiна Станкутэ, Digital project manager

146. Храмкова Ала, Data Analyst

147. Тарайкович Дмитрий, ИТ

148. Аляксей Радс, праграміст

149. Базукевич Александр, инженер-программист

150. Гнядзько Аляксей, айці спецыяліст

151. Кандратовіч Анатоль, інжынер-праграміст

152. Манько Віталій, ІТ-прадпрымальнік

153. Булай Мiкiта, праграміст

154. Виктар Янкута, тэсцiроўшчык

155. Денищик Роман, инженер-программист

156. Рудько Олег, инженер-программист

157. Ефименко Игорь, инженер-программист

158. Владимир Храмков, программист

159. Дмитрий Шиндин, инженер-программист, ИТ

160. Андрей Сасимович, программист

161. Бирченко Виталий, IT

162. Вильчевская Юлия, программист

163. Надзея Стальбоўская, праграміст

164. Капица Александра, программист

165. Хотян Алена, IT

166. Хацук Денис, IT

167. Ступяк Андрей, IT

168. Александр Рудяк, инженер в IT

169. Воронов Дмитрий, программист

170. Рокка Валерий, программист

171. Alena Karmazyna, IT

172. Карпук Дмитрий, программист

173. Гуркоў Руслан, IT

174. Дмитрий Сафаров, программист

175. Штарев Тимофей, веб-разработчик

176. Молчан Ягор, інжынер-праграмiст

177. Эмілія Гаўрус, HR manager

178. Грудовик Ульяна, IT

179. Антановіч Таццяна, праграміст

180. Полякова Анна, программист

181. Кузьмицкий Антон, инженер-программист

182. Тукальский Александр, инженер-программист

183. Товстик Татьяна, ИТ

184. Анастасия Янущик, QA

185. Віталій Вановіч, ІТ

186. Мармыш Александр, QA IT

187. Кацярына Цыганкова, праграміст

188. Кулик Маргарита, IT

189. Карпач Уладзiмiр, QA

190. Aла Зямко, IT

191. Кануннікаў Дзмітрый, праграміст

192. Анастасия Коновалова, программист

193. Наталья Дунец, ИТ

194. Антропов Артём, IT

195. Мікіта Омілаш, праграміст

196. Мокридина Елизавета, программист

197. Цедрик Евгений, программист

198. Дмитрий Обухов, программист

199. Дмитрий Карпович, иженер-программист

200. Рогачевич Татьяна, IT комания, тестировщик

201. Страх Максім, спэцыяліст па тэставаньню праграмовага забесьпячэньня

202. Бодяк Илона, Web-designer

203. Георгий Каравайский, бизнес-аналитик

204. Ярмусик Виктор, программист

205. Швед Эвелина, ИТ

206. Бардашевич Иван, IT

207. Аксана Ваўчок, праграміст

208. Бабицкая Юлия, программист

209. Анастасия Яроцкая, менеджер

210. Святлана, праграміст

211. Василий Малащенко, специалист по тестированию программного обеспечения

212. Міхась Дайняк, праграмаванне

213. Станевич Юлия, Business Analyst/ IT

214. Шундрик Анастасия, тестирование ПО

215. Якімовіч Таццяна, ІТ

216. Вольга Корсун, стваральніца медыяхабу HrodnaMediaRoom

217. Андрэй Лянкевіч, фотажурналіст

218. Шота Аляксей, галоўны рэдактар Hrodna.life

219. Ірына Новік, журналістка

220. Дорош Наталия, фотограф на пенсии

221. Ягораў Дзмітрый, журналіст

222. Руслан Кулевіч, журналіст

223. Марина Бойкова, редактор в издательстве

224. Каця Гардзеева, фатограф

225. Комягина Ольга, журналист

226. Харэвіч Марына, журналіст

227. Александра Зензина, фотограф

228. Ангеліна Марцішэўская, журналістыка, газета "Слова Жыцця"

229. Уладзімір Хільмановіч, публіцыст, краязнавец

230. Яўген Лебедзь, журналіст

231. Антон Шаранкевіч, журналіст

232. Сержан Наталья, фотограф

233. Иван Цыркунович, фотограф

234. Сяргей Мiхаленка, фатограф

235. Роман Iван, журналіст

236. Машарава Вольга, рэдактар

237. Татьяна Калач, графический дизайнер – фотограф

238. Надзея Вішнеўска, журналістка

239. Людмила Ровдо, фотограф

240. Людкевич Сяргей, фотограф

241. Мялешка Андрэй, журналіст

242. Таццяна Сідлярэвіч, журналіст

243. Болотова Надежда, фриланс

244. Кавальчук Алена, журналіст

245. Андрей Микрюков, журналист

246. Волк Маргарита, журналист

247. Сяргей Самойлік, журналіст

248. Мохань Віктар, журналіст

249. Алиса Скиба, журналист

250. Хомiч Вольга, рэдактар сайта навiн

251. Уладзімір Лапцэвіч, журналіст

252. Виктория Колесова, журналист

253. Святлана Нестярэнка, фотограф

254. Яўген Кандратовіч, фатограф

255. Жанна Васанская, журналист

256. Канановіч Мікалай, журналіст, рэдактар

257. Валеры Руселік, журналіст

258. Яўген Вапа, журналіст

259. Светлана Станкевич, журналист

260. Спевак Дарья, журналіст

261. Маліноўскі Ілля, ІП, журналіст

262. Віктар Ярашук, журналіст

263. Аліна Коўшык, журналістка

264. Яўген Івін, журналіст

265. Наталля Мотуз, выдавецкая дзейнасць

266. Вольга Быкоўская, журналіст

267. Ірына Слаўнікава, журналістка

268. Святлана Чакушка, менеджарка сацыякультурных праектаў

269. Tatsiana Hatsura-Yavorska, грамадскі актывіст

270. Станеўскі Арцём, глава Сялянскай (фермерскай) гаспадаркі, магістр гістарычных навук

271. Станислава Терентьева, НГО

272. Рэвяка Таццяна, праваабаронца

273. Дзмітрый Салаўёў, навуковец

274. Антусевіч Сяргей, намеснік старшыні Беларускага Кангрэсу дэмакратычных прафсаюзаў

275. Гавiн Тадэвуш, падпалкоунiк у адстауцы

276. Аляксандр Мілінкевіч, фізік, праграміст, краязнаўца, Вольны Беларускі Ўніверсітэт

277. Юрый Галянеўскі, пенсіянер

278. Вольга Капіца, пенсіянер

279. Людмила Рахматулина, пенсионерка, бывший учитель лицея 1

280. Пахомова Татьяна, пенсионерка

281. Здановіч Наталія, пенсіянер

282. Анна Войтулевич, пенсионерка

283. Кіркевіч Ларыса, пенсіянерка

284. Марина Пономарева, пенсионер

285. Татьяна Сухнат, пенсионер

286. Леонов Валентин, пенсионер

287. Бузук Николай, пенсионер

288. Вевея Талерчик, пенсионер

289. Инна Матусевич, пенсионер

290. Янина Усс, пенсионер

291. Iрына Скуратовiч, пенсіянер

292. Хлебникова Оксана, пенсионер

293. Дзергачоў Аляксандр, пенсіянер

294. Кунцэвіч Аляксандр, пенсіянэр

295. Маньковская Галина, пенсионер

296. Людмiла Мацюк, пенсiянер

297. Малец Регина, пенсионер

298. Елена Куванникова, пенсионер

299. Павлова Марина, пенсионерка

300. Ліс Ларыса, пенсіянер

301. Казакова Вольга, пенciянерка

302. Булавацкі Міхась, пенсіянер

303. Елена Вихарева, пенсионер

304. Святлана Глiннiкава, пенсiянер

305. Толкач Марина, пенсионер

306. Яковлева Ирина, пенсионер

307. Землякоў Міхаіл, пенсіянер

308. Геннадий Григорьев, пенсионер

309. Алена Ляснеўская, пенсіянерка

310. Чекель Татьяна, пенсионер

311. Ивашина-Добина Людмила, на пенсии

312. Сыроваткина Лариса, пенсионер

313. Святлана Панамарова, пенсіянер

314. Матюк Людмила, пенсiянер

315. Клименко Ирина, пенсионерка

316. Васькович Евгения, пенссионер

317. Мария Сохар, пенсионерка

318. Михеева Галина, пенсионер

319. Данілоўская Ірына, пенсіянер

320. Малей Саетлана, пенсионер

321. Малец Виктор, пенсионер

322. Батырханова Ала, песиянер

323. Елена Чубич, пенсионер

324. Солтан Татьяна, пенсионерка

325. Воронова Елена, пенсионерка

326. Гринь Оксана, пенсионерка

327. Светлана Малей, пенсионерка

328. Walentina Karaka, пенсионерка

329. Любоў Блохава, на пенсіі

330. Тимошинина Лариса, пенсионер

331. Нехай Ирина, пенсионер

332. Светлана Чирибулько, пенсионерка

333. Алешчык Люцына, пенсионер

334. Молодцова Ирина, пенсионерка

335. Мартиросова Тамара, пенсионерка

336. Ветрова Марина, пенсионерка

337. Любоў Блохава, на пенсіі

338. Турко Юрий, пенсионер

339. Савицкий Михаил, пенсионер

340. Елена Вихарева, пенсионер

341. Наталия Зданович, пенсионер

342. Ермашук Ларыса, настаўнік, пенсіянер

343. Мась Сергей, военный пенсионер

344. Хацько Анатолій, ветэран працы, пенсіянер

345. Галина Петренко, пенсионерка

346. Елена Бурханова, пенсионерка

347. Ребо Леонид, пенсионер

348. Ирина Яковлева, пенсионер

349. Ковалевская Татьяна, пенсионер

350. Гуцько Вiктар, пенсiянер

351. Басiк Ганна, пенсiянерка

352. Вялічка Вольга, дырэктар ГДА "Гродзенскі дзіцячы хоспіс"

353. Юрый Рававы, аппаратчык ААТ "Гродна Азот"

354. Сцепаненка Андрэй, спецыяліст ІВЦ Мінфіна

355. Дзмітрый Бандарчук, грамадскі дзеяч

356. Лізавета Мерляк, міжнародны сакратар Беларускага Незалежнага прафсаюзу

357. Мікіта Цімакоў, студэнт-гісторык, грамадскі актывіст

358. Клімовіч Віктар, прадпрымальнік

359. Хвашчынскі Аляксей, перакладчык

360. Татьяна Черкес, старший преподаватель

361. Валерий Седляр, студент

362. Банах Ирина, преподаватель

363. Ордынец Иоланта, экономист

364. Святлана Роуба, настаўнік

365. Дзьмітры Вінчэўскі, арнітолаг-фрылансер

366. Артюшенко Дмитрий, инженер

367. Кацярына Алешчык, дызайнер

368. Герасiмчук Таццяна, настаўніца

369. Дудкін Яўгеній, магістр гістарычных навук, ІП – экскурсавод

370. Вікторыя Фабішэўская, філолаг

371. Степенкова Светлана, сотрудник банка

372. Светлана Коршун, доцент

373. Никитенко Василий, фермер, глава КФХ

374. Ольга Ващило, менеджер

375. Сергей Минаев, Инженер / Главный конструктор / Машиностроение

376. Боган Мария, дизайнер

377. Пинюта Юрий, геолог

378. Асмалоўскi Аляксандр, ІП

379. Ольшевский Виталий, специалит ВЭД, фирма АВС

380. Ленкевич Ольга, психолог

381. Ирина Станкевич, преподаватель

382. Юрый Зайко, інжэнер

383. Анна Опекун, бухгалтер

384. Наталия Метка, менеджер

385. Зуев Павел, торговый агент

386. Сачэўка Вольга, фандрайзер

387. Капач Анастасия, бухгалтер

388. Сазонов Евгений, дизайнер

389. Міхаіл Шавельскі, студэнт

390. Мацвей Пацай, студэнт

391. Сливко Юлия, студент

392. Маланчук Сергей, рабочий на производстве

393. Залога Арнольд, страховой агент

394. Аляксандр Дзянісаў, рамеснік

395. Анастасия Кривец, бухгалтер

396. Гулецкая Дарья, провизор

397. Виноград Алла, учитель

398. Козлов Андрей, директор

399. Бондарь Наталья, дизайнер

400. Назарова Светлана, учитель-дефектолог

401. Іна Тарасевіч, настаўніца

402. Седзянеўская Алеся, дэкрэтны адпачынак

403. Павел Колесников, нач. производства

404. Сербiн Руслан, інжынер

405. Юрый Камягін, рэпарцёр

406. Андрэй Кастынюк, беспрацоўны

407. Аліхвер Лідзія, беспрацоўная

408. Ігар Хамяк, ахоўнік

409. Ольгерд Потоцкий, военнослужащий (полковник ВС РБ)

410. Гавряев Руслан, механик авто транспорта

411. Прусакова Яна, студент

412. Барысік Вольга, гісторык

413. Мохова Наталья, экономист/начальник/финансово-банковская сфера

414. Вольга Івашына, беспрацоўная

415. Борисевич Александр, продажи

416. Канашевич Сергей, СМИ

417. Елена Ненартович, самозанятая

418. Азаркевич Наталья, специалист по продажам

419. Наталля Бойка, ІП

420. Марина Чучва, бухгалтер

421. Кожало Татьяна, ИП

422. Олег Титок, спасатель

423. Дзмітры Бабко, інжынер

424. Шумель Віктар, прадпрымальнік

425. Кашко Вадзім, інжынер

426. Сак Зьміцер, спецыяліст па маркетынгу

427. Веренич Антонина, индивидуальный предприниматель

428. Кашубовiч Наталля, адукацыя

429. Инна Бабинская, юрист

430. Гришук Ирина, педагог-хореограф

431. Крыжаноўская Таццяна, дызайн

432. Свинцицкая Виктория, учитель

433. Дмитрий Голуб, инженер-строитель

434. Надежда Макарчик, продавец

435. Кулінкіна Наталія, менаджар

436. Iлона Бондар, дызайнер

437. Кулевіч Таццяна, дызайнерка адзення

438. Куц Сергей, самозанятый

439. Сяргей Мойжык, самозанятый

440. Ададурава Таццяна, настаўнік сальфеджыа

441. Новицкий Игорь, водитель

442. Нестерович Елена, в декрете

443. Алеся Александровна, бухгалтер

444. Васкевич Ольга, библиотекарь

445. Сергей Антипин, дизайнер

446. Сизова Анна, начальник отдела - главный бухгалтер

447. Радс Юлія, індывідуальны прадпрымальнік

448. Дмитрий Карпук, специалист по продажам

449. Климко Сергей, электромонтёр

450. Автухович Татьяна, преподаватель

451. Вікторыя Клімовіч, студэнтка

452. Жук Дмитрий, инженер-строитель

453. Журневич Елена, аппаратчик ХОВД

454. Роман Цимберов, самозанятый

455. Савчук Виктория, торговля

456. Хлебников Александр, инженер – конструктор

457. Юлия Белко, воспитатель

458. Валерий Мистюк, водитель

459. Просняк Илья, менеджер по продажам

460. Шейко Оксана, юрист

461. Мялешка Людміла, рамесніца

462. Гражына Скерсь, інфарматык

463. Алексей Ивановский, электромонтер

464. Гурыновіч Уладзіслаў, спэцыяліст па падтрымцы праграмнага забеспячэньня

465. Стельмах Евгения, экономист

466. Христовая Марина, продавец

467. Сермяжко Виктория, в декрете

468. Васільеў Іван, працоўны

469. Латош Валерия, юрисконсульт

470. Михаил Клачков, студент

471. Марына Жыбартовіч-Протас, выкладчык

472. Пузік Ірына, ІП

473. Бузук Юлия, уход за инвалидом 1 группы

474. Буяк Таццяна, адміністратар

475. Вероника Бижако, мастер по изготовлению картин из янтаря

476. Прокопчик Елизавета, студентка

477. Екатерина Туманова, учитель

478. Василевич Александра, активистка

479. Шиша Маргарита, студентка

480. Романов Андрей, ИП

481. Палякоў Мікалай, культура

482. Виктория Рынкевич, менеджер по продажам

483. Алег Сягоднiк, майстар

484. Татьяна Смыковская, в декрете

485. Скрипко Екатерина, юрист

486. Лыков Глеб, инженер-технолог

487. Курбат Юлия, дизайнер

488. Павел Вишневский, ИП

489. Антон Сахарук, юрист

490. Сарлай Любовь, домохозяйка

491. Дзмітры Антаневіч, рамеснік

492. Светлана Щербович, инженер

493. Сергей Кисель, инженер

494. Тамся Попелушко, студентка

495. Юрий Ситкевич, менеджер

496. Ганна Шыбістая, педагог

497. Дзмітрый Перлаў, кіраўнік аддзела развіцця

498. Ляскевіч Ульяна, інфармацыйныя тэхналогіі

499. Максимчик Ольга, менеджер

500. Варанкова Святлана, музыкант

501. Сарычев Максим, специалист по продажам

502. Догель Алла, экономист

503. Алена Ашыхмiна, эканаміст

504. Сайжаминова Рената, юрисконсульт

505. Ярош Татьяна, преподаватель

506. Смолка Татьяна, самозанятая

507. Іван Белавусаў, прадпрымальнік

508. Елена Бобровская, бухгалтер

509. Жамойцель Вольга, перакладчык

510. Фурман Таццяна, бухгалтар

511. Сінкевіч Андрэй, эканаміст

512. Ягор Дарашкевіч, мэнеджэр па падтрымцы кліентаў

513. Фёдоров Вадим

514. Святлана Руміна

515. Алена Якута

516. Ермак Сьвятлана

517. Татьяна Мусик

518. Русецкий Дмитрий

519. Руміна Святлана

520. Ярмак Андрэй, юрысконсульт

521. Шаўцова Аляксандра, міжнародны экспедытар

522. Золотухин Сергей, торговля

523. Аршун Юлия, торговля

524. Павел Конопля, специалист по продажам

525. Весялова Кацярына, спецыяліст па абучэнню, гандаль

526. Сяргей Лявонаў

527. Хазіна Анастасія, эколаг

528. Маркевич Марина, педагогика

529. Буяк Артур, деревообработка

530. Пузнянский Иван, Гродно Азот

531. Литко Вадим, транспорт

532. Ігнатава Ксенія, архітэктар

533. Данюк Дмитрий, ИП

534. Тарасик Елена, дизайн

535. Андрей Урбанович, преподаватель, программист

536. Загорская Ульяна, учитель по классу фортепиано

537. Заяц Елена, воспитатель

538. Драчёв Павел, волонтёр

539. Гарошка Аляксандр, cупрацоунiк сферы сувязi

540. Нэлі Багамолава, студэнтка

541. Камзанов Сергей, зам. начальника производства

542. Ванюкевич Ксения, юрист

543. Сяргей Вярбіцкі, студэнт

544. Головня Надежда, инженер-проектировщик

545. Светлана Кудынюк, бухгалтер

546. Ирина Гордей, ИП

547. Рыдван Святлана, ІП

548. Пахадэнка Маргарыта, студэнтка

549. Кайко Анастасия, самозанятая

550. Дзяніс Швыркін, грамадскі актывіст

551. Кузоб Евгений, инженер-программист

552. Дешкевич Тереза, укладчик-упоковщица

553. Абразцова Вольга, выкладчык

554. Кучун Юлія, настаўніца

555. Емяльянаў Сяргей, выкладчык і экскурсавод

556. Минкина Екатерина, экономист

557. Надзея Маляўка, інструктар верховой язды

558. Татьяна Петушок, психолог

559. Рогачевич Андрей, программист ОАО Азати

560. Мария Аверук, в декрете

561. Денисик Леонид, электромонтёр

562. Ирина Савашинская, мерчендайзер

563. Бондарчик Александр, ИП

564. Александр Котляров, заместитель директора

565. Лидия Филонова, мастер красоты

566. Панамароў Аляксандр, студэнт

567. Грико Ольга, ремесленник

568. Дорощик Анастасия, домохозяйка

569. Аскірка Валянцін, рэпетытар

570. Вiкторыя Дамастой, настаўнік

571. Кулінкіна Наталія, менеджер

572. Черноокий Глеб

573. Яна Литвинчук, Smm

574. Быстрицкая Ольга, продавец

575. Садоха Евгений, архитектура

576. Людмила Таранок, штукатур

577. Мария Жебрик, экономист

578. Правко Ольга, ИП

579. Сергей Домрачев, САХ

580. Оскирко Евгения, торговля

581. Аляксеева Тамара, SMM

582. Янковский Алексей, инженер по ремонту комп.техники

583. Янчыленка Ала, лагістыка

584. Слабыш Дзмiтрый, стропальшчык будаунiцтва

585. Ковалевич Вадим, ремесленник

586. Юшкевич Константин, инженер

587. Паранюк Карына, студэнтка

588. Алена Милинкевич, бухгалтер

589. Капитула Ольга, рук. физ. воспитания

590. Коленченко Сергей, строительство

591. Пётр Водоевич, инженер-строитель

592. Готовка Анна, студентка

593. Шарэнда Ганна, турызм

594. Андрэй Навасяльчан, праекціроўшчык

595. Занько Ирина, учитель-дефектолог

596. Мазець Святлана, настаўніца

597. Рахманько Ирина, магистрантка ГрГУ им. Янки Купалы

598. Павел Внук, грузчик

599. Татун Юрий, водитель

600. Петрусевіч Вікторыя, мама ў дэкрэтным адпачынку

601. Алексей Мещеряков, перевозки

602. Рэбкавец Андрэй, студэнт

603. Янченюк Ирина, энергетика, начальник сектора

604. Матук Алла, учитель Истории Искусства ДХШИ г.Гродно

605. Лариса Цымбалистая, провизор

606. Cилков Сергей, энергетика

607. Мікалай Фядытнік

608. Лена Григорьева, психолог

609. Алена Рохіў, псіхіятр

610. Анна Макарчик, учитель

611. Завадскі Алег, спецыяліст па візаваму кантролю

612. Рудая Наталля, юрыст

613. Садовский Дмитрий, сфера услуг

614. Егор Войтеховский, студент

615. Андрей Янкович, инженер-конструктор

616. Евгения Копач, студент

617. Аляксей Кайрыс, гісторык

618. Аляксандр Слука, прадпрымальнiк

619. Денис Климуть, инженер-конструктор

620. Александра Рудяга, бухгалтер

621. Мойсей Анна, оператор

622. Вадзім Якусевіч, інжынер

623. Повный Алексей, аппаратчик, ОАО ГродноАзот

624. Ковалевич Наталья, торговля

625. Кацярына Спосаб, адукацыя

626. Ровба Ирина, менеджер

627. Мамоцька Наталля, бухгалтер

628. Левандовская Алина, библиотекарь

629. Классеп Михаил, главный специалист

630. Едешко Людмила, воспитатель дошкольного образования

631. Барысевіч Аляксей, спецыяліст па развіцці

632. Богуш Татьяна, домохозяйка

633. Ольга Жеренкова, учитель

634. Сергей Романенко, ИП

635. Людмила Ярмолович, юрист

636. Карповіч Наталля, выкладчык, метадыст

637. Говор Марина, швея

638. Катя Апет, повар

639. Барсукевич Юрий, радиомонтер

640. Іван Пятроў, вядучы інженер

641. Зубрик Петр, строительство

642. Осипов Виталий, юрисконсульт

643. Нисковских Дарья, маркетолог

644. Карпік Іван, студэнт

645. Максим Савко, директор ремонт бытового оборудования

646. Татьяна Шаповал, учитель

647. Арсайла Смірноў, студэнт

648. Сафонов Антон, столяр

649. Дарья Бурханова, студентка

650. Алена Пчолка, настаўніца

651. Вольга Красоўская, выкладчык

652. Марыя Боцька, інжэнер па ахове працы

653. Гончар Елена, специалист по тестированию ПО

654. Никулина Надежда, продавец

655. Раман Цялюк, тэхнік-механік

656. Андрэй Пудзiн, кіраўнік

657. Светлана Бельская

658. Бернат Уладзіслаў, музыка

659. Новиков Александр, инженер

660. Статкевич Анна, изготовитель художественных изделий

661. Иван Бернюкевич, рабочий

662. Теребей Антонина, юрисконсульт

663. Катаява Святлана, інжынер

664. Александр Рышардович, водитель

665. Ёдчык Дар'я, менеджэр

666. Анна Ступакевич

667. Нина Полуцкая, директор экологической организации "Друзья Немана"

668. Виль Татьяна, бухгалтер

669. Матюк Татьяна, экономист

670. Татьяна Грегори, адукацыя

671. Ruslan Rondarevitch, Medical devices engineering

672. Iгар Пракопчык, дырэктар

673. Антон Цымбалистый, студент-медик

674. Надежда Меницкая, инженер

675. Денис Климуть, инженер-конструктор

676. Можейко Дмитрий, рабочий

677. Аксана Бортнiк

678. Евгений Швец, менеджер по продажам

679. Пасюта Анастасия, юристконсульт

680. Зайцава Лізавета, студэнтка

681. Марина Никифоренко

682. Канюшэуская Наталья, вядучы спецыялiст, банк

683. Вадим Ермашук, народный депутат

684. Лiўшыц Маргарыта, спецыялiст металургiчнага прадпрыемства

685. Арцукевiч Аксана, інжынер-тэхнолаг

686. Марына Сухоцкая, мэнеджэр

687. Кудласевич Оксана, главный бухгалтер

688. Анастасия Кайко, самозанятая

689. Ганна Молаш, выхавальнік

690. Бакунович Светлана, директор ООО Артокнтракт

691. Пётр Анісімавіч, ІП

692. Буйко Ольга, дизайнер

693. Сурмач Чеслава, бухгалтер

694. Мария Бабинская, студент

695. Марцішэўская Марта, студэнтка

696. Кузьменок Сергей, менеджер по проектам СПР Химволокно

697. Liudmila Pilets, парикмахер

698. Уладзіслаў Рахуба, дызайнер

699. Вікторыя Пярлухіна

700. Гусаченко Андрей, индивидуальный предприниматель

Зварот ўжо падпісалі:
701. Наталия Тарен, бухгалтер

702. Гулінскі Юрый, аператар

703. Минюк Диана, ИП

704. Андрэй Баранаў, фрылансер

705. Марина Иодковская, бухгалтер

706. Ігар Дзянішчык, супрацоўнік рэкламнага прадпрыемства

707. Светлана Бушуева, бухгалтер

708. Марына Балкунова, выкладчык музыкі

709. Голас Алена, выкладчык

710. Мармыш Ольга, дошкольная педагогика

711. Мішанева Воля, дызайнер

712. Михеев Егор, слесарь

713. Сяргей Ламека, выкладчык

714. Павел Матюк, мастер

715. Віктар Барысевіч, шофер

716. Svetlana Pinchuk, дызайнер

717. Жанна Крохалева, логист

718. Юшкевіч Надзея, лагіст

719. Давідовіч Алена, догляд за дзіцём-інвалідам

720. Перагінец Вольга, настаўнік

721. Хоружая Анна, в декрете

722. Яўгеній Анцулевіч, ІП

723. Марына Штрахава, ІП

724. Самойленка Святлана, бухгалтар у сферы гандлю

725. Катков Вадим, индивидуальный предприниматель

726. Чернявская Екатерина, в декрете

727. Татьяна Гаврилик, банковский специалист

728. Романюк Екатерина, воспитатель

729. Полторак Наталья, ведущая

730. Шамко Светлана, бухгалтер

731. Ксенія Капіца, менеджэр па продажах

732. Михайловский Константин, специалист по продажам

733. Андрэй Рагальскі, прадпрымальнік

734. Anna Кetsbaya, ИП

735. Місюкевіч Ганна, перакладчык

736. Марыя Лапіцкая, дызайнерка

737. Зут Вольга, юрыст

738. Асовiк Тамара, адукацыя

739. Пачобут Яна, студэнтка

740. Вероника Карпенина, декрет

741. Александр Крицкий, помощник руководителя, строительство

742. Оксана Попко, бухгалтер

743. Калач Валерый, аўтаслесар

744. Яраш Алег, спецыяліст па продажам

745. Денис Климуть, инженер-конструктор

746. Валерия Бабук, почтальон

747. Мальцаў Кірыл, архітэктар

748. Юлия Шуляковская, экономист

749. Александр Анастасьев, связь

750. Пузыня Наталля, выхавацель

751. Емельянов Николай, ИТР, промышленность

752. Кашко Ольга, копирайтер

753. Светлана Станкевич

754. Анастасiя Венская, дыкрэтны адпачынак

755. Екатерина Сидорик, бухгалтер

756. Строганова Вікторыя, настау́нік

757. Наталля Ступакевіч, адукацыя

758. Круглей Вольга, касір банка

759. Заневский Д.В., ИП

760. Аляксандр Мiсцюкевiч, кіроўца

761. Алёна Маліноўская, гандаль

762. Сергей Климук

763. Кривицкая Виктория, юрист

764. Виталий Детчик, инструктор

765. Крывiцкая Настасся, менеджэр

766. Александр Козловский, продавец

767. Астюкевич Наталья, инженер

768. Браганец Сергей, водитель – международник

769. Денис Терешко, менеджер

770. Лукашик Марина, декретный отпуск

771. Iна Трышына, iнсректар па кадрам

772. Маргарита Гамина, переводчик

773. Радион Махатый, тату мастер

774. Ивах Оксана, директор

775. Ірына Краскоўская, выкладчык

776. Лось Анна, экономист

777. Наталья Федорова, бухгалтер

778. Чихреева Елена, бухгалтер

779. Сухоцкий Игорь, предприниматель

780. Алеся Літвіноўская, курсы "Мова Нанова"

781. Максим Плетнёв, специалист

782. Головач Юлия, юрист

783. Оксана Солович, менеджер по продажам

784. Калінушкіна Канстанцыя, фатографка, дызайнерка

785. Загдай Ирина

786. Яшина Татьяна

787. Александр Мустяц, индивидуальный предпрениматель

788. Генрых Цыдзік, інжынер

789. Елена Шоломицкая, преподаватель

790. Олег Иванов, менеджер

791. Радзiвонiк Александра, вытворчасць

792. Кацярына Паўлоўская, адмiнiстратарка

793. Уладзімір Клімко, будаўніцтва, дырэктар

794. Таццяна Хілімончык, рамеснік

795. Наталья Чубовская, визажист-гримёр

796. Мисюк Екатерина, бухгалтер

797. Стасюкевич Борис, торговля

798. Ефимович Ольга, образование

799. Гасюк Ірына, фінансы

800. Гаврусик Ирина, инструктор ЛФК

801. Дорогуш Евгений, фермер

802. Татьяна Гайжутис, специалист по приёму и обработке заказов

803. Бережная Анастасия, зав.лаборатории/научная деятельность

804. Яна Воробьева, маркетолог

805. Журман Вероника, торговля

806. Семак Диана, менеджер

807. Ганна Конанава, студэнтка ГрДУ імя Янкі Купалы

808. Евчар Татьяна, продавец- консультант

809. Юнцэвіч Яўген, студэнт

810. Жилина Татьяна, экономист

811. Анна Вильчинска, учитель

812. Миранцова Елена, контролёр

813. Захаров Игорь, инженер

814. Хотим Марина, бармен

815. Жилин Алексей, оператор ДПУ в хим. пр-ве

816. Пшэмыслаў Расевіч-Кучынскі, сацыяльны работнік

817. Гайдэль Павел, працоўны

818. Василяускас Анна, воспитатель

819. Лытнев Дмитрий, уход за инвалидом 1 группы

820. Ксенiя Курыленка-Келеш, лагiстыка

821. Татьяна Илькевич

822. София Можейко

823. Егоров Егор, провизор

824. Iван Мажэйка

825. Tatiana Farthing, student

826. Шавель Татьяна, ремесленник

827. Павaл Стана Станкевіч, Фонд "Тutaka"

828. Дзяніс Адамін, каларыст

829. Варэйка Аксана, рамеснiк

830. Саковіч Сяргей, выкладчык

831. Екатерина Дабкене, преподаватель

832. Анішчык Вадзім, юрыст

833. Верамеенка Вольга, рамеснік

834. Несцяровiч Андрэй, ІП

835. Кирвель Ярослав, ремесленик

836. Аляксандр Дзікевіч, ИП

837. Сасина Светлана, мама в декрете

838. Борсук Алеся, начальник смены

839. Віталь Будзько, ІП

840. Шопук Анастасия, дизайн

841. Марта Зайко, воспитатель

842. Ольга Уляй, логист

843. Ольга Варчик, секретарь учебной части

844. Алена Антановіч, спецыяліст па рабоце з кліентамі

845. Зданович Виктория, секретарь

846. Гузевіч Алена, сфера культуры

847. Левданская Светлана, диспетчер

848. Балицкий Дмитрий, юрисконсульт

849. Юлия Мицкевич, менеджер по оптовым продажам

850. Юрый Дзяргаўка, інжынер

851. Тiмошка Андрэй, рабочы на вытворчасці

852. Волков Федор, рабочий

853. Надежда Лялина, продавец

854. Савіцкая Таццяна, бібліятэкар

855. Аксана Тарасевич, медицинская сестра

856. Ляўкевіч Павел, электрык

857. Василевич И. И., лаборант

858. Байрашевский Саша, СТО

859. Ласько Анастасія, юрыст

860. Анна Вячеславовна, современные технологии

861. Алексо Иван, ИП

862. Пучко Юрий, ИП

863. Шот Ольга, бухгалтерия

864. Вольга Жук, намеснік кіраўніка па аператыўнай дзейнасці

865. Сергей Герасимчук, инженер

866. Сергей Воронко, туризм

867. Анастасия Жданович, кондитер

868. Алена Чэрник, рэвизор у букмекерскай кампании

869. Максім Сыраваткін, інжынер

870. Болван Евгений, инженер

871. Аліна Крушынская, pr-мэнэджэр

872. Александра Тарасевич, ИП

873. Дзяшук Наталля, гандаль

874. Вольга Дамаскіна, рамеснік

875. Леанiд Старавойт

876. Мискевич Алексей, водитель

877. Галавач Сьвятлана, iнжэнер

878. Юрий Куровский, фрилансер

879. Катарина Шевцова, методист

880. Дзядовiч Алена, выхавацель

881. Юлианна Гресь, учитель

882. Виталий Богдель, UX Дизайнер

883. Михаил КУЧЕРЕНКО, краевед

884. Ольга, учитель

885. Богуш Александра, воспитатель

886. Анна Шикуть, сотрудник благотворительной организации

887. Елена Альховик, ВАОП

888. Хіжняк Ягор, студэнт

889. Андрэй Карач, мэнаджар

890. Андрэй Альшэуски

891. Екатерина Шимак, снабжение

892. Ясинская Татьяна, бухгалтер

893. Василий Халько, реклама

894. Александра Буйко, дефектолог

895. Акуневич Кирилл, ИП

896. Шваба Роман, инженер-механик

897. Клюеў Аляксандр, студэнт

898. Андрэй Клiмовiч, барыста

899. Швыркина Раиса, ИП

900. Ольга Середа, зам нач отдела Вэд

901. Сыманюк Дмитрий, химик-технолог

902. Баталава Вольга, актывістка

903. Пляшкун Наталля, адпачынак па догляду за дзіцем

904. Камароў Аляксандр, інжынер

905. Голiкава Вольга

906. Юлия Мелешко, домохозяйка

907. Юлія Нікешына, студэнт

908. Полещук Дмитрий, студент

909. Эйвазова Ирина, бухгалтер

910. Ушкевич Римма, мама

911. Каляда Данііл, студэнт

912. Раман Kaлінкін, інжынeр

913. Таццяна Ступакевіч, мерчендайзер

914. Радаслаў Грыгаровіч, менеджар

915. Инесса Локтионова

916. Куней Антон, будаўнiк, дырэктар

917. Дзмітрый Селядцоў, спецыяліст па продажах

918. Янучок Майя, ведущий специалист/телекоммуникации

919. Сківіцкі Дзмітрый, навуковец

920. Павел Данцэвiч, механiк

921. Кацярына Янкевіч, інжынер

922. Ивакина Зоя, дошкольная педагогика

923. Анна Петровская, работаю в сфере фитнеса и спорта

924. Бразинская Дарья, помощница директора

925. Ёда Виктор, инженер

926. Рыштовская Ольга, домохозяйка

927. Екатерина Смаглюк, в декрете

928. Ёда Ганна, хатняя гаспадыня

929. Неделько Юлия, преподаватель

930. Макаревич Ирина, техник

931. Літвінава Юлія, рамесьніца

932. Алена Мелеш, дырэктар

933. Колесник Анжелика, юрист

934. Сайко Денис, инженер

935. Вялічка Уладзіслаў, бізнэс-кансультант

936. Радецкая Ольга, образование

937. Кулік Павел, спецыяліст па продажах

938. Наталля Халанская, прадпрымальніца

939. Марыя Івашка, дэкрэт

940. Пархимович Алексей, управление персоналом

941. Рынкевич Светлана, экономист

942. Ирина Щикно, проектировщик

943. Анастасия Гормушова, инженер

944. Бураховiч Антон

945. Natalya Yaskuld, настаўнік

946. Козел С.В., слесарь-ремонтник

947. Хаустова Светлана, учетчик

948. Мещерякова Юлия

949. Анна Гавецкая, специалист по информационному обеспечению

950. Саркар Диана, страховой агент

951. Вольга Баўтручок, медыцынская сястра

952. Лилия Петрашко, педагог

953. Рыдван Віталій, інжынер/праектыроўшчык

954. Чапкевiч Майя, таваравед

955. Дзяшук Наталля, прадавец

956. Журавко Владимир, инженер

957. Арцыман Ольга, продавец

958. Мiкулiч Святлана, інжынер

959. Осмоловская Екатерина, преподаватель

960. Голубович Галина, специалист по работе с клиентами

961. Котина Марина, сфера услуг

962. Яшкевич Олег, индивидуальный предприниматель

963. Арлюкас Таццяна, спецыялiст па працы з персаналам

964. Лях Вадим, сварщик

965. Горохов Алексей, прораб

966. Марина Ласевич, фрилансер

967. Стефанович Виталий, строительство

968. Марта Владимировна, логист

969. Аниферик Вероника, инспектор

970. Павел Загорскi, эканамiст

971. Миканович Екатерина, оценщик

972. Артем Грицкевич, инженер-технолог машиностроения

973. Кнутовіч Кацярына, настаўнік гісторыі

974. Елизавета Навроцкая, специалист по связям с общественностью

975. Боброва Ксения, инженер

976. Иван Чешерский, администратор

977. Анастасия Калугина, инженер

978. Шитикова Анастасия, специалист по маркетингу

979. Степанов Олег, столяр

980. Петко Елизавета, машинист РУМ

981. Целяпун Юрый, юрыст

982. Юлия Голеневская, преподаватель

983. Вашкевіч Аляксандр, лагіст

984. Локтионова Инесса, учитель

985. Елена Конанович, инженер-технолог

986. Андрэй Мельнікаў, прадавец

987. Казусик Кристина, контролёр-кассир

988. Смирнов Роман, юрисконсульт

989. Людмила Антоненко, торговый представитель

990. Репницкая Светлана, управляющий

991. Елена Тарасевич, маркетолог

992. Кухта Павел, торговля

993. Юревич Юрий, инженер

994. Валянцін Гідрэвіч, ІП

995. Андрэй Бахарэвіч, бухгалтар

996. Юлія Скаўронская, студэнтка

997. Ольга Шаплыко, декретный отпуск

998. Бовтунова Елена, ИП

999. Саросек Марта, студент

1000. Сальнiкау Павел, инженер

1001. Марина Богатыревич, переводчик

1002. Алеся Бабойть, инспектор

1003. Авхимков Александр, ИП

1004. Захарка Марыя, ІП

1005. Тетерятников Михаил, студент

1006. Полевик Ирина, бухгалтер

1007. Ирина Плавская, преподаватель

1008. Борушко Артем, наладчик

1009. Долинина Оксана, дизайнер

1010. Здановіч Павел, рабочы

1011. Сегал Дмитрий, инженер

1012. Иван Муреня, студент

1013. Даугашэй Людзмiла, iнжэнер

1014. Екатерина Сегень, дизайнер

1015. Наталія Кунцэвіч, кантралёр якасці

1016. Оксана Валерьевна, педагог

1017. Мацкевiч Вiкторыя, швачка

1018. Светлана Мулярэвіч, эканаміст

1019. Бекарава Анастасія, спецыялістка па камунікацыях

1020. Зміцер Сідлярэвіч

1021. Сяргей Тарас

1022. Вольга Мілашэўская, барыста

1023. Шилина Елена, управляющий рестораном

1024. Сяргей Жвалеўскі, мантажнік

1025. Евгений Воробьев, ИП

1026. Надежда Маркевич, делопроизводство/руководитель

1027. Аляксандр Дубанос, мастер смены

1028. Кішкевіч Міхаіл, інжынер-механік

1029. Сяргей Ефімовіч, сістэмны адміністратар

1030. Виктория Гапоник, косметик

1031. Васільеў Іван, працоўны

1032. Турко Наталья, бутафор театра

1033. Вераніка Урбен, рэфлексолаг

1034. Трейго Александра, домохозяйка

1035. Шишко Павел, инженер

1036. Змитрович Дарья, психолог

1037. Сядун Алег, выкладчык, прамысловы альпiнiст

1038. Іваноў Антось, інжынер

1039. Яроцкі Вітольд, індывідуальны прадпрымальнік

1040. Анастасия Жукова, домохозяйка

1041. Игар Рак, рабочы

1042. Богдан Наталья, воспитатель

1043. Liza Bialiatka, старший менеджер

1044. Юлия Чернецкая, экономист-программист

1045. Клiмава Iрына, адпачынак па доглядзе за дзiцем

1046. Валерыя Шымчык, провизор

1047. Александра Гущинская, логист

1048. Зьміцер Рыжы, інжынер

1049. Аляксандр Яршоў, ІП

1050. Петрушэвіч Віктар, інжынер

1051. Дмитрий Путиловский, ИП

1052. Надзея Калузаева, руководитель отдела закупок

1053. Яцковский Сергей, электромонтер

1054. Ашыхміна Ксенія, студэнт каледжа

1055. Павел Скирмунтов

1056. Каспяровіч Інеса, рэгент царкоўнага хору

1057. Спиридович Денис, контролёр-кассир

1058. Виктор Быстрицкий, строительсво

1059. Мулярэвіч Валерый, электразваршчык

1060. Ляўзіна Ірына, загадчык склада

1061. Лихтар Алёна, экономист

1062. Гриц Алла, продавец-консультант

1063. Ирина Вацлавовна, учитель фортепиано

1064. Анастасия Конон, в декрете

1065. Мікуліч Сяргей, кавальства

1066. Людміла Якшук, дацэнт кафедры

1067. Iванова Тамара, бiблiатэкарка

1068. Жигарь Лариса, активистка

1069. Віктар Зыкаў, інжынер

1070. Татьяна Вдовиченко, менеджер

1071. Ганна Баушэвич, тату – майстар

1072. Шыманоўскі Аляксей, рамеснік

1073. Вiкторыя Коршун, эканамiст

1074. Дарья Сергеевна, домохозяйка

1075. Сяргей Мудрачэнка, эканаміст

1076. Вілімовіч Мікалай, таксіст

1077. Виктор Быстрицкий, строительство

1078. Мулярэвіч Валерый, электразваршчык

1079. Ляўзіна Ірына, загадчык склада

1080. Лихтар Алёна, экономист товаровед торговля

1081. Гриц Алла, продавец-консультант

1082. Ирина Макевич, учитель фортепиано

1083. Марына Дзерачэнік, эканаміст

1084. Мікола Таранда, дацэнт

1085. Ігар Банцэр, музыка

1086. Шчарбінская Наталля, лагістыка

1087. Наталья Ласица, экономист

1088. Ирина Дробыш-Лазарева, хатняя гаспадыня

1089. Катаржынская Юлия, мэнаджарка

1090. Солома Сергей, инженер

1091. Алег Падліпскі, безпрацоўны

1092. Савко Павел, водитель

1093. Пугач Яўген, індывідуальны прадпрымальнік

1094. Верабей Павел, зам. дырэктара, лагіст

1095. Сачко Алена, продавец

1096. Дзмітрый Солтан, юрыст

1097. Акуленка Ганна

1098. Мармыш Інга, настаўніца

1099. Юлия Коледа, декретный отпуск

1100. Александра Буйко, дизайнер

1101. Вольга Бадранкова, псіхатэрапеўтка

1102. Хрысціна Марчук, декретный отпуск

1103. Бяланау Пётр

1104. Людмила Таранок, штукатур

1105. Мысливец Виктор, прораб

1106. Шабунька Вольга, псіхолаг

1107. Татьяна Янушевская, экономист

1108. Анастасия Кулик, студентка

1109. Аляксандар Зелянкоускi, прадпрымальнiцтва

1110. Виктор Бабкин

1111. Пятровіч Аляксандра, выкладчыца

1112. Сяргей Кручкоў, фрылансер

1113. Кірыл Марыкін, бармэн

1114. Таццяна Пробаршч, філолаг

1115. Jan Paul, student

1116. Юлія Дарашкевіч, медыяменеджарка

1117. Ольга Волкова, ИП

1118. Татарчук Виталий, слесарь по сборке металлоконструкций

1119. Малец Наталья, художник

1120. Уладзімір Боцька, дызайнер

1121. Товаревич Элона

1122. Дар'я Фядотава-Вановіч, у дэкрэтным адпачынку

1123. Мистюк Елена, юрисконсульт

1124. Макарченя Виктория, продавец

1125. Светлана Гайдалёнок, педагог

1126. Дудич Геннадий, менеджер

1127. Андрэй Палуда, праваабаронца

1128. Жук Анжаліка, дызайнер

1129. Колесник Елена, коммерческий директор

1130. Крамарэнка Арсень, менэджар

1131. Русакова Анастасія, гісторык

1132. Халько Вераніка, бухгалтар

1133. Будникова Светлана, главный бухгалтер

1134. Лагуноўская Таццяна, настаўніца

1135. Бакаў Уладзімір, сацыёлаг

1136. Краўцэвiч Уладзiмiр, ахоўнік

1137. Петухоў Аляксандр, гісторык, архівіст

1138. Евгений Михалёв, электромонтёр

1139. Лялина Надежда, продавец

1140. Мазуркевич Ирина, косметик

1141. Липский Илья, переводчик

1142. Белявская Алевтина, менеджер

1143. Владыка Юрый, электраманцёр

1144. Анжелика Дубовская, бухгалтер

1145. Овсяникова Юлия, ремесленник

1146. Марыя Кучмэйна, мэнаджарка

1147. Чежидова Марина, дизайнер

1148. Siarhei Zhyhalau, інжынер

1149. Лебедзь Вераніка, археолаг

1150. Надежда Степанцова, ведущий инженер

1151. Валерый Глебiк, IП

1152. Томило Марина, учитель

1153. Адамонис Ангелина, биолог в медучреждении

1154. Алёна Алексеевна, товаровед экономист торговля

1155. Алла Овёснова

1156. Валерий, электромонтер

1157. Чудзілоўская Святлана, выкладчык

1158. Каліноўскі Валянцін, індывідуальны прадпрымальнік

1159. Валерый Трафімовіч, ІП

1160. Собаль Маргарита, настаунiк

1161. Дзяруга Уладзіслаў, рабочы

1162. Аляксандра Гаўрусік, безработная

1163. Зенькевич Ирина, инженер

1164. Рулько Наталля, адукацыя

1165. Анастасія Трафімчык, мэнэджар па продажах

1166. Сабынич Ирина, переводчик

1167. Вольга Ермалаева Франко, выкладчыца замежных моў / актывістка беларускай дыяспары ў Бразіліі

1168. Пантеев Дмитрий, главный юрисконсульт

1169. Денис Дашкевич, помощник депутата Палаты Представителей РБ по Рогачёвскому избирательному округу № 45

1170. Панюціч Ксенія

1171. Alena Davidovich, artist

1172. Яніна Падсасонная, дызайнер

1173. Гарабцоў Уладзімір, сістэмны архітэктар

1174. Ксения Капица, менеджер

1175. Дольникова Татьяна, ремесленник

1176. Алена Кудраўцава, настаўнік

1177. Чиркова Елена, учитель

1178. Аляксееў Аляксей, аптовы гандль

1179. Якіменка Аляксей, пенсіянер

1180. Кажура Дзяніс, слесар-сантэхнік

1181. Гацак Яўген, выкладчык

1182. Наталля Мяшкова, фрылансер

1183. Сивицкая Лариса, ученый

1184. Бусел Алексей, звукорежиссёр

1185. Ольга Сергеева, банк

1186. ГУРИНОВИЧ НИНА, электромонтер

1187. Агеева Ольга, медицинская сестра

1188. Нiна Гурыновiч, электраманцер

1189. Завалей Дмитрий, инженер

1190. Каржанеўская Эмілія, выхавацель

1191. Кастырына Таццяна, настау́нiца

1192. Иван Куракевич, режиссер

1193. Алена Вишнеу́ская, юрыспрудэнцыя

1194. Алена Крупадзера, магiстр гicтарычных навук

1195. Лабаноўская Галіна, спецыяліст па мытным афармленні

1196. Волбга Аранкевіч, мастачка

1197. Мурашка Уладзімір, інженер

1198. Ганна Ганчарык, канцартмайстар

1199. Аладко Вольга, выхавацель ГПД

1200. Рабко Марына, юрыст, кіраўнік юрыдычнага аддзелу

1201. Дзяніс Лук'яненка, студэнт

1202. Саук Виктор, предприниматель

1203. Ціхан Чарнякевіч, прэс-сакратар ГА "Саюз беларускіх пісьменнікаў

1204. Грамовіч Уладзімір, мастак

1205. Аляксей Сапач, інжынер-праграміст

1206. Статкевич Эмма, пенсионер

1207. Любянчук Віталь, прадпрымальнік

1208. Светлана Стародубец, пенсионерка

1209. Койда Сягей, машынабудаванне

1210. Вера Яўгеньеўна, IT

1211. Ала Пурдзi, настаÿнiца танцаÿ

1212. Литвинова Анастасия, актриса/ ИП

1213. Максименко Игорь, преподаватель

1214. Зубацкий Сергей, пом. мастера лёгкая промышленность

1215. Сасноўскі Павел, інжынер

1216. Евсюченя Александр, программист

1217. Наталья Драгун, программист

1218. Кацярына Борыс, інжынер- праграміст

1219. Эліна Свірыдовіч, супрацоўнік музея

1220. Iрына Цеханоуская, настаунiца

1221. Соколова Татьяна, пенсионер

1222. Шеремет Александра, дизайнер, директор, реклама

1223. Юлія Міхайлава, выкладчык рускай мовы ў сярэдняй школе

1224. Пашына Рэгiна, пенсiянер

1225. Бобровский Вячеслав, инженер-электрик

1226. Будрэвич Валянцина, медпрацоуник

1227. Светлана Северенчук, оператор

1228. Ліхіна Уладзіслаў, электраманцёр

1229. Елена Романченко, сфера услуг

1230. Тихон Золотов, индивидуальный предприниматель

1231. Французова Наталья, ученик

1232. Хiтро Андрэй, кiрау́нiк аддзела сэрвіса

1233. Брушко Ларыса, беспрацоўная

1234. Трафімовіч Валерый, гісторыя/ІП/рэкламная дзейнасьць

1235. Алеся Бераснёва-Касцеева, харэограф

1236. Мар'я Капская, фармацэўт

1237. Вольга Бабкова. Гісторык. Літаратарка

1238. Максім Грышкевіч, сталяр

1239. Svetlana Samulevich, харэограф

1240. Мышкавец Ірына, вядучы навуковы супрацоўнік

1241. Яна Тарасевіч, ІП, перакладчыца

1242. Ярослава Ананко, доцентка кафедры славистики

1243. Виктор Былинский, рабочий

1244. Іна Міцкевіч, рэдактар

1245. Букас Вячаслаў, інжэнер-канструктар

1246. Раман Цымбераў, прадпрымальнік

1247. Mасель Святланай, Гродна

1248. Елена Владимировна, архитектор

1249. Дмитрий Урбанович, менеджер

1250. Тодарева Ирина

1251. Гулевич Екатерина, преподаватель

1252. Людмiла Мажэйка, музыказнаўца

1253. Антон Бутько, фельдшер выездной бригады

1254. Будаўнік Дзмітрый, мастак па каменю

1255. Гівойна Леанід, прадрымальнік

1256. Железовская Анна, врач КДЛ

1257. Наталля Тугарына, урач

1258. Рыжыкаў Дзмітры, інжынер-праграміст

1259. Самойло Ольга, учитель начальных классов

1260. Петрова Аида, пенсионерка

1261. Каця Малей, журналіст

1262. Татьяна Мацкевич, педагог

1263. Грамыка Святаслаў, геадэзіст

1264. Жданович Юлия, преподаватель/финансовый менеджер

1265. Грамыка Вольга, гісторык настаўнік

1266. Василий Кашкель, фотограф

1267. Бойко Елена, архитектор

1268. Мікола Папека, пчаляр-паэт

1269. Ольга Чайковская, ремесленница

1270. Курейчик Андрей, режиссер

1271. Дзяніс Адамін, каларыст

1272. Вероника Шипица, юрист

Каб Ваш подпіс пад зваротам быў сапраўдным, па законе трэба пакінуць частку сваіх дадзеных.
На старонцы будзе адлюстраванае Вашае імя і сфера дзейнасці. Астатняя інфармацыя будзе схавана.
Вашыя асабістыя дадзеныя неабходныя для пацверджання подпісу і не будуць перадавацца
трэцім асобам.
Імя, прозвішча, імя па-бацьку
Прафесія / пасада / сфера дзейнасці
Адрас рэгістрацыі (па месцы жыхарства або знаходжання)
Email
Made on
Tilda